Dolgu

Yaşlanma İle Beraber Yüzümüzde Ne Gibi Değişiklikler Meydana Gelir?

Yaşlanma ile beraber, yüzümüzde ince ve derin kırışıklıklar, sarkmalar oluşur. Bunun nedenleri arasında, yer çekimi etkisi, güneş ışınları, ultraviole, her gün yüzlerce kez yaptığımız gülme, kaş çatma, gözlerimizi kısma gibi mimik hareketlerimiz ve sigara gibi olumsuz dış faktörlere maruz kalmak sayılabilir. Zamanla deri içinde var olan ve cildimizin daha diri, genç görünmesine neden olan hyaluronik asit gibi maddelerde de azalma oluşur. Bunun sonucunda dudak çevremizde, ağız çevremizde, göz kenarlarımızda (kaz ayağı), alnımızda ve her iki burun kanadından ağız köşelerine inen (nazolabial oluk) derin ya da ince kırışıklıklar olabilir.

Dolgu Malzemeleri Nelerdir?

Yüzümüzde sarkma sonucu oluşan çizgilerin ve derin kırışıklıkların, yaşlanmaya bağlı oluşan çökmelerin (göz altında, yanaklarda vb.), ciltteki bazı çukur bölgelerin (yara izi, sivilce izleri gibi) doldurulması ve dolgunluk sağlanması; bazı durumlarda da kontür düzeltilmesi (dudakların daha canlı kıvrımlı ve dolgun görünmesi gibi) amacıyla cilt altında kullanılan malzemelere dolgu malzemeleri adı verilir. Bunlar, çok çeşitli kimyasal maddelerden üretilen ve piyasada bulunan ürünlerdir. Fakat yabancı maddelerin vücut içine enjekte edilmesi birçok sakınca doğurabileceğinden, birkaç  güvenilebilir ürün dışında (hyalüronik asit türevleri gibi) tercih edilmezler.

Kalıcı Olmayan Dolgu Maddeleri

Hyalüronik Asit Kaynaklı Dolgular mesela BELOTERO®, JUVÉDERM®, Perfectha®, REVANESSE®, RESTYLANE® ve TEOSYAL®’dır.

Artefill (artecoll), FDA onaylı, kollajen içinde polymethylmethacrylate (PMMA) süspansiyonu olan bir dolgu maddesi; Sculptra içinde poly-L-lactic acid bulunduran, FDA onaylı, uzun süreli etkili bir dolgu maddesi; ELLANSÉ PCL akıllı Dolgu Polikaprolakton mikro partiküller içerir ve uzun süreli etkilidir; Radiesse, içinde aktif dolgu maddesi olarak Calcium hydroxylapatite bulunduran ve yine FDA onaylı , günümüzde kullanılan güvenilen dolgu malzemelerindendir.

Bu dolgu malzemelerine ilaveten Cosmoderm, (anestezik madde içeren bio mühendislik ürünü insan kollagen dokusu); Evolence, (domuz tendonlarından elde edilen kollajen dolgusu); sığır kollajeni içeren Zyderm ve Zyplast gibi biolojik kökenli dolgu malzemeleri var ancak bu ürünler ülkemizde şu anda kullanılmamakta.

Dolgu Malzemeleri Yalnızca Yüz İçin Mi Kullanılır?

Genellikle yüzde kontur sağlamak için kullanılır. Dudak kıvrımlarının ve çene uçunun belirginleştirilmesi, alın bombeliğinin arttırılması, elmacık kemiklerinin dolgun hale getirmek için biyolojik, geçici, yarı kalıcı ve kalıcı dolgu malzemeleri kullanmak mümkün. Dolgu malzemelerinin kullanım alanları her ne kadar daha fazla yüz çevresi de olsa, vücutta meme ve kalça büyütme/biçimlendirme amacıyla kullanımları son yıllarda artmıştır ama güvenilirlikleri tartışmalıdır. Bunun yanında akne skarlarının iyi hale getirilmesi, çöküntülerin ortadan kaldırılması, selülit gamzelerinin ve vücuttaki bazı izlerin azaltılması için dolgu malzemeleri kullanılmaktadır.