Hiperhidroz (Terleme Tedavisi)

Aşırı Terleme Teşhisini Nasıl Koyulur?

Hiperhidrozu teşhis etmek için hasta muayene edilir. Muayene esnasında, bedenin aşırı terleyen bölgelerine daha yakından bakılır. Ayrıca, hastaya özel bazı sorular sorulur. Bu biçimde hastanın neden aşırı terlediği anlamaya çalışılır. Bazen tıbbi testlerin yapılmasına gerek duyulabilir. Ter testi olarak bilinen testin bazı hastalara yapılması gerekli görülebilir. Terlemeye neden olan tıbbi problemin bulunması için diğer tıbbi testlere de ihtiyaç duyulabilir.

Aşırı Terleme Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi türü hiperhidrozun türüne göre ve aşırı terlemenin bedenin hangi bölgesinde meydana geldiğine bağlı olarak değişiklik gösterir. Ayrıca, hastanın genel sağlık durumu ve diğer etkenleri de göz önünde bulundurulur.

Öncelikle ağızdan alınan sistemik ilaçlar, haricen sürülen kremler, spreyler ve losyonlar, botoks enjeksiyonları ya da iyontoforez gibi metodlar ile tedavisi uygulanır. İstenilen sonuçların elde edilemediği durumlarda son olarak cerrahi tekniklerle, ter bezlerinin cerrahi olarak alınması ya da el ve koltuk altı terlemelerinde endoskopik torakal sempatektomi uygulanabilmektedir.  Kalıcı etki sağlayan bu cerrahi operasyonun geri dönüşümü yoktur. Ayrıca son dönemlerde ameliyatsız koltuk altında altın iğneli radyofrekans uygulaması ile de iyi sonuçlar elde edilebilmektedir.