Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Nedir ve Ne Gibi Problemlere Yol Açar?

Kepçe kulak; baş ile kulağımızın yaptığı açının normalinden daha geniş olması halidir. Bu kişilere karşıdan bakıldığında kulak kepçesi daha belirgin olarak görülür ve genelde kulak kepçesinin “Y” biçimindeki doğal kıvrımları normalden daha az belirgindir.

Kepçe kulak ya da büyük kulak, aslında fiziksel bir hastalık hali olmayıp estetik bir problemdir. Dikkat çekecek düzeyde kepçe kulaklara sahip insanlarda, bu durum kişinin yaşam kalitesini düşüren psikolojik ve sosyal problemlere neden olabilir. Arkadaşları arasında alay konusu olma genelde okul çağında başlar; kulaklarını saçlarıyla kapama gereksinimi duymaya, özgüven eksikliğine, kaygıya, beden algısında bozulmaya ve hatta depresyona neden olabilir.

Kepçe Kulak Nasıl Tedavi Edilir?

Kepçe kulakların, büyük kulakların ve kulaklardaki biçim sorunlarının giderilmesi için tek tedavi ameliyattır.

Kulak gelişimi 5-6 yaş civarında tamamlandığı için çocuklarda kepçe kulak tedavisinin İdeal zamanı okul öncesi dönemdir. Kepçe kulak ameliyatı okul öncesi dönemde yapıldığında, çocuğun okul hayatında yaşayabileceği psikolojik travmaların ve sosyal sorunların de önüne geçilmiş olacaktır. Kepçe kulak ameliyatının okul öncesi dönemde yapılması, bunun yanı sıra çocuğun beden algısı bozulmadan yeni görünümüyle sosyal çevresine daha basit adapte olmasını da sağlar ve özgüven problemlerini önler. Kepçe kulağa sahip kişilerin Genellikle  buluğ ve gençlik döneminde hekime başvurduğu verisi ışığında, erken tedavinin psikolojik ve sosyal travmaları önlediğinin bilinmesi önemlidir.