Meme Asimetrileri

Bir memenin öteki memeden farklı boyut ya da biçimde olmasına meme asimetrisi adı verilmektedir.

Vücudun çiftli organlarında küçük asimetriler olması normaldir. Özellikle memelerde erkek ya da kadınlarda fark edilmeyen asimetriler çok sık görülmektedir.

Bazen meme eşitsizliği daha belirgin ve rahatsız edecek boyutlara erişebilmekte ve kişinin psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Meme asimetrisi farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Meme Asimetrisi Nedenleri

  • Ergenlik çağında memeler gelişirken bir memenin öteki memeden daha çabuk veya daha çok gelişip büyüyebilmektedir. Bu dönemlerdeki duygu fazlalığının da etkisiyle ciddi psikolojik problemlere neden olabilmektedir. Eğer memeler arasındaki eşitsizlik çoksa ve kişiyi psikolojik olarak olumsuz etkiliyorsa ameliyat 18 yaşından önce de gerçekleştirilebilmektedir. Bu durumda fazla gelişmiş ve büyümüş meme erişkin meme standartlarındaysa az gelişmiş olanı protezle büyütmek tercih edilmektedir. Eğer az gelişmiş meme erişkin meme standartlarındaysa ve büyük olan meme normalin üstünde bir boyuttaysa meme küçültülmesiyle eşitlik sağlamak tercih edilmektedir.
  • Hamilelik ve emzirme dönemi sonrası memeler aynı oranda küçülmeyebilmektedir.
  • Aşırı kilo verme sonrası memeler aynı oranda küçülmeyebilmektedir.
  • Aşırı kilo alma sonrası memeler aynı oranda büyümeyebilmektedir.
  • İleri yaşlarda tek memede yaşanan hastalıklardan kaynaklı orantısızlık görülebilmektedir.