Rinoplasti

Rinoplasti burun şekil bozukluğunu düzeltme amacıyla yapılan cerrahi girişimdir. Türkiye’de Estetik cerrahisinde en fazla yapılan operasyondur. Rinoplasti adı altında yapılan bu işleme ilaveten hastanın nefes almasına engel olan kemik ve kıkırdak eğrilikleri (Deviasyon ameliyatı) düzeltilmektedir (Septorinoplasti ameliyatı). Estetik burun ameliyatındaki amaç yüzün profiline uygun ve doğal bir burun yapmaktır. Günümüzde kalkık, burun deliklerini açığa çıkaran, ufak ve oyuk burunlar rağbet görmemektedir.

Burun; yüzün orta bölümünde bulunan fonksiyon olarak hava pasajını sağlayan organdır. Estetik burun ameliyatını yaparken bu konuya dikkat etmek gerekmektedir. Ayrıca sorunlu olan fonksiyonlar aynı ameliyat sırasında düzeltilmelidir.

Ameliyatın başarısını, hastanın cilt özelliği (Kalın, İnce), kıkırdakların inceliği ve biçimi, kıkırdak ve kemikte gelişen eski travma ve deformiteler ile dokuların iyileşme potansiyeli belirlemektedir.

Estetik burun ameliyatı kemik ve kıkırdak dokularını deri ve mukozadan ayırarak, kemik ve kıkırdak yapılarını tekrar biçimlendirme işlemidir.

18 yaşını doldurmuş, büyüme yaşını tamamlamış hastalar estetik burun ameliyatı olmaya aday olarak kabul edilmektedir.