Uyluk ve Bacak Germe

Bacaklar yüzümüz gibi çok ortada olan gölgemiz. Özellikle diz kapağının altında kalan bölgenin ahengi oldukça önemli. Erkek ve kadınlarda düzgün bacak, güzel görünmenin dışında sağlığın da göstergesi. Belki de 20. Yüzyılın başında dünyayı kasıp kavuran raşitizm hastalığı çarpık bacağın sağlıksız algılanmasının nedeni. Bu hastalık yeteri kadar güneşlenmeyen anne sütünü eksik alan bebeklerde genellikle altı aydan on sekiz aya kadar bacakların eğrilmesine yol açan bir durum. Artık halk sağlığı önlemleri ile bu hastalık azalsa da kültürümüzde derin bir yeri olduğuna inanıyorum.

Kadınlarda derisi sarkmamış iç kısmında yağ fazlalığı olmayan bir diz eklemi güzel olmanın başlangıcını oluşturuyor. Dizin altında iç ve dış kısmı düz ve dengeli bir bacak hoş görüntü yaratıyor. Bacağın içi kısmında kas yumuşak geçişli, köşesiz olmalı. Köşeli kas görüntüsü ise erkeksi kabul ediliyor. Ayak bileklerine indikçe ise hem iç hem dış kısım incelerek gelmeli ve ayak bileğinin aşağı yukarı 15 cm üzerinde bu incelik yumuşak bir geçişle ayak bileğine ulaşmalı. Ayakların ince duruşu daha yumuşak, kibar bir hissiyat uyandırıyor. Ayak bileği ve ayak kemiklerinde çıkıntılar fazla olmamalı. Güzel dengeli ve yumuşak kıvrımlı bir bacak güzel görüntü ile birlikte zarafeti de getiriyor. Tabii ki bütün vücutla ve hareketlerle ahenk da oldukça önemli. Geniş kalçalı bir kadında kalın bacak da hoş görünebiliyor.

Bacak biçiminin düzeltilmesi estetik cerrahinin alanlarından biri. İşlem genellikle belden uyuşturma ile yapılıyor. Genel anestezi de mümkün. Bacak kemiğinin eğriliğini gizlemek gerekiyor. Anlattığım gibi bacakların güzel olma hali aslında çok ince detaylarda gizli. İnce detaylar söz konusu olunca yağ alma (liposuction) ve yağ ekleme (yağ aktarımı) devreye giriyor. İşlem sırasında dizin içi kısmında fazla yağların alınması ile bacakta aranan bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Bacağın iç kısmına karın bel ve kalçadan alınan yağ hücrelerinin aktarımı ile eğri görüntünün düzeltilmesi mümkün. Yağ aktarımının en önemli üstünlüğü hastanın kendi dokusu olması, izlerin görünmemesi. Yağ aktarımı sırasında bacağın üç boyutlu görüntüsünün yumuşak geçişlerle güzel hale gelmesi işin püf noktası. Yani önden bakınca hoş ancak çaprazdan bakınca zarif durmayan bacak daha kalın da olsa doğal görüntü vermiyor. Öncelikle unutmamamız gerekli olan en önemli nokta bacak derisinin doğal olarak gergin oluşudur. Memeye protez koyulduğunda üstteki deri esneyerek uyum sağlıyor ancak bacak derisinde böyle bir özellik bulunmamaktadır. Burada önemli olan ufak değişikliklerle etkileyici görüntüyü yakalamak. Bunun içinde şahsa özel, gerçekçi ve dürüst planlama yapmak lazım.