Vajinal Daraltma

Vajina nasıl daraltılır ve vajinamı daraltmak için ne yapmalıyım gibi sorularınızı cevaplayacağız.

Yaşın ilerlemesi, doğum sonrası ve seks hayatındaki sıklıktan kaynaklı vajinada gevşeme, genişlik ve sarkmalar oluşur. Yaşanan bu değişim ve sonucunda ortaya çıkan durum sebebiyle bilhassa öksürürken veya gülerken ani idrar kaçırma sorununun yanı sıra cinsel yaşamda tatminsizliğe neden olabiliyor. Bu eşler arasında da ciddi cinsel problemlerden biridir.

Vajina genişliği ve gevşemesi yapısal olarak kalıtsal olabileceği gibi, normal doğum sonrası, kilo alıp verme, aşırı zayıflama, fazla sayıda kürtaj, çok fazla cinsel ilişki gibi oluşabilecek travma sonucunda alt vajinal bölgedeki kas, deri, mukoza ve yumuşak dokuların gevşemesi genişliği ile sarkması sonucunda meydana gelmektedir.

Kadınlar bu durumdan olumsuz etkilenir ve vajina sıkılaştırmaya ve görünümden kurtarmaya yönelik neler yapılabileceğine dair arayış içerisine girerler. Bunun nedeni ise bu tür estetik yöntemlerinin kültürümüzde fazla bilinmemesi ve kadınların baskı altında yetiştirilmesidir.

Tedavisinde ise çok farklı çözümler mevcuttur. Doğal teknik olarak kadının kendi başına yapabileceği Kegel egzersizi, fizik tedavi ünitelerinde uygulanan elektrostimülasyon, lazer, radyofrekans cihazlı programlar ve ameliyatlı daraltmalar mevcuttur. Vajina daraltma ameliyatının veya vajina cinsel estetik ameliyatının amacı, yaş ya da doğumlara bağlı olarak vajinanın gevşemesi sonucu oluşan dış bölgede estetik görünümünü iyileştirme ve iç bölgede cinsel ilişki hazzını artırmaya yönelik cerrahi bir işlemdir.

Laser ile vajina daraltma veya sıkılaştırma uygulaması non-invazif olarak tabir edilen ve vajinal kanalın Laser teknolojsi ile fototermal biçimde sıkılaştırılma uygulamasıdır. Lazer Termal etkisi ile kollajen ve elastikiyetten sorumlu olan elastin lifleri kasar ve tekrar biçimlendirir. Bu moleküler sinyaller vücutta yara iyileşmesinden sorumlu olan bağışıklık mekanizmalarını da aktive eder. Yapılan tedavi ile vajinal kanal önceki haline nazaran dar ve sıkı hale gelir. Farklı vajinal sıkılaştırma uygulamaları ile karşılaştırıldığında Laser güvenilir, hızlı ve hasta dostu bir uygulamadır. Komplikasyon ve istenmeyen etki oranları doğru uygulandığında diğer tekniklere nazaran yok denecek kadar azdır.

Sonuç olarak laser ile vajina daraltma işlemi:

  • Anestezi gerektirmeyen
  • Ağrısız
  • 25-30 dakika içinde yapılan
  • Etkisi uzun süren
  • Vajinal kuruluk ve idrar kaçırma sorunlarını olumlu biçimde etkileyen
  • son derece etkili bir uygulamadır.

Yukarıdaki adı geçen tekniklerden hangisinin hangi hastaya iyi geleceğini muayene sonrasında karar verilir.