Yağ Dolgusu (Lipofilling)

Yüz ve bedenin çeşitli yerlerinde dolgunluk sağlamak için o bölgelere yağ enjekte edilmesidir. Yanaklar, alın, yanak-dudak çizgisi, dudaklar, çene ucu, kalça ve bacaklarda çökük alanlar için bu işlem yapılabilmektedir.

Why Dental Fillings Are Important

Yağ Enjeksiyonu İçin Yağ Nerelerden Alınır?

Yağlar özel liposuction enjektörleri ile genelde karından alınır. Kalça veya bel bölgeleri de sıklıkla yağ alımı yaptığımız bölgelerdir. Liposuction planlanan kişilerin kol, basen ve bacaklarından alınan yağlar ve hatta göz kapağı estetiği yapılan hastaların gözaltı torbalarından alınan yağlar da yağ enjeksiyonu için kullanmak mümkün.

Yağ Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Yağ enjeksiyonu genelde lokal anestezi altında yapılır. Gereken durumlarda genel anestezi ile yaptığımız bir cerrahi girişiminin bir safhası da olabilir. Örneğin yüz germe uygulaması esnasında yanaklarda yağ enjeksiyonu ile dolgun bir görüntü sağlanmaktadır. Alınan yağlar özel bazı işlemlerden geçirilerek (yıkama, santrifuj) aktarım yapılacak bölgeye elverişli bir enjektöre aktarılarak enjekte edilir. Bu işlemler sırasında herhangi bir kesi yapılmadığından iz bırakmaz. Yapılacak işlem öncesinde 10 gün aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlardan kaçınılmalıdır. Ayrıca hastanın geçmişindeki önemli rahatsızlıklar ve sürekli kullandığı ilaçlar varsa kesinlikle hekime bildirilmelidir.