Yara İzi Tedavisi

Yaralanmalar, geçirilen ameliyatlar, yanıklar, bazı cilt enfeksiyonları, yara izi yani nedbe oluşturan ana nedenlerden biridir.

Travma ya da ameliyat gibi herhangi bir nedenle deri tümlüğü bozulduğunda yara oluşur.

Oluşan yara dikişler yardımı ile kapatılabildiği gibi pansumanlarla kendi kendine kapanır ya da farklı yöntemler ile yara bölgesine doku aktarılarak kapatılabilir.

Hangi sebeple olursa olsun hangi teknikle yara kapatılırsa kapatılsın onarım bölgesinde bir tamir süreci başlar. Yara izinin son halini alması 1-2 yıl sürer. Zaman geçtikçe yara izi ten rengine döner. Başlangıçta hissedilen sertlik yumuşar ve daha düzenli hale gelir, yalnız iyi ya da kötü kesinlikle bir iz kalır.

Yara izlerinin düzeltilmesi plastik cerrahide önemli bir konudur, daha estetik bir görünüm ve belirsizlik kazandırmak için çok farklı cerrahi girişimler, lazer uygulaması, dermabrazyon, silikon jel ile pansuman ya da silikon sheet uygulaması, lokal steroid enjeksiyonu ya da yağ enjeksiyonu gibi teknikler uygulanır. Cerrahi girişimler önemli ölçüde izin azaltılması, dikkat çekmeyen şekle sokulması, vücudumuzdaki doğal çizgiler ya da kırışıklık hatlarımıza benzer hale getirilmesini ya da hali hazırdaki mevcut izin gizlenebilir bir yere taşınmasını sağlar.